

Gateron Green Apple Tactile Switches (10pcs)
Tax included. Shipping calculated at checkout
A modern tactile with clearly defined feedback. The bump is noticeable, but not overly aggressive, resulting in a controlled typing experience. Slightly crisp in sound, yet still manageable. A good choice for users looking for a lively but balanced tactile feel.
| Switch Type | Tactile |
|---|---|
| Top Housing Material | PC |
| Bottom Housing Material | POM |
| Stem Material | POM |
| Spring Length | 22mm |
| Spring Type | Double Stage |
| Pre-travel | 2.0mm |
| Total Travel | 3.4mm |
| Characteristic | Long Pole (>=3.6mm) |
| Operating Force | 60gf |
| Bottom-out Force | 68gf |
| Pins | 5-Pin |
| LED Diffusor | No |
| Factory Lubed | Yes |

Gateron Green Apple Tactile Switches (10pcs)
Sale price€5,80 EUR


