



HMX
HMX Bad Sweetheart Linear Switches (10pcs)
€3,95
/
Tax included. Shipping calculated at Checkout.
In stock
A special HMX linear that clearly differs from the typical brighter HMX sound. Its T5 UPE stem, spherical stem tip, and P4 bottom housing with reduced fiberglass content create a deeper, bassy, and clearly thocky sound profile. The keystroke remains typically HMX: very smooth, stable, and direct. Ideal for users who enjoy HMX quality but want a fuller, warmer sound.
| Switch Type | Linear |
|---|---|
| Top Housing Material | Nylon (P12) |
| Bottom Housing Material | P4 |
| Stem Material | T5 |
| Spring Length | 22mm |
| Spring Type | Single Stage |
| Pre-travel | 2.0mm |
| Total Travel | 3.8mm |
| Characteristic | Inbetween (3.7 - 3.9mm) |
| Operating Force | 45gf |
| Bottom-out Force | 50gf |
| Pins | 5-Pin |
| LED Diffusor | No |
| Factory Lubed | Yes |
| Designed by | Rena Lab |







![PBTFans Absolute - Dye - Sub PBT Keycap Set [Preorder] - MonacoKeys](http://monacokeys.de/cdn/shop/files/pbtfans-absolute-dye-sub-pbt-keycap-set-preorder-7190188.jpg?crop=center&height=16&v=1774991250&width=20)