


HMX Blue Topaz Linear Switches (10pcs)
Tax included. Shipping calculated at checkout
A classic HMX linear with a clear, modern tuning. The keystroke is very smooth and stable, typical for HMX manufacturing. Sound-wise, the Blue Topaz leans toward a clacky, slightly bright profile with good presence and definition. A great choice for builds aiming for a crisp and lively sound with a consistent typing feel.
| Switch Type | Linear |
|---|---|
| Top Housing Material | P4 |
| Bottom Housing Material | PC |
| Stem Material | LY |
| Spring Length | 20mm |
| Spring Type | Single Stage |
| Pre-travel | 2.0mm |
| Total Travel | 3.8mm |
| Characteristic | Inbetween (3.7 - 3.9mm) |
| Operating Force | 40gf |
| Bottom-out Force | 48gf |
| Pins | 5-Pin |
| LED Diffusor | No |
| Factory Lubed | Yes |

HMX Blue Topaz Linear Switches (10pcs)
Sale price€4,00 EUR


