

Gateron Deepping Linear Switches (10pcs)
Tax included. Shipping calculated at checkout
A linear often appreciated for its fuller sound profile. The keystroke is smooth, while the sound tends to lean slightly deeper, resulting in a more rounded typing experience. A solid option for builds where sound plays an important role.
| Switch Type | Linear |
|---|---|
| Top Housing Material | Nylon (PA) |
| Bottom Housing Material | Nylon (PA) |
| Stem Material | POM |
| Spring Length | 18mm |
| Spring Type | Single Stage |
| Pre-travel | 2.0mm |
| Total Travel | 4.0mm |
| Characteristic | Full Travel / Rail Bottom Out (=4.0mm) |
| Operating Force | - |
| Bottom-out Force | 58gf |
| Pins | 5-Pin |
| LED Diffusor | No |
| Factory Lubed | Yes |

Gateron Deepping Linear Switches (10pcs)
Sale price€7,50 EUR


