


Wingtree 277 Linear Switches (10pcs)
Tax included. Shipping calculated at checkout
A technically refined linear designed for consistency and clean acoustics. With an updated mold, thicker leaf, and precise factory lubrication, it delivers a very smooth typing experience with a stable bottom-out. Depending on the build, the sound can range from slightly thocky to somewhat marbly, while remaining full and controlled overall. Ideal for acoustically tuned setups.
| Switch Type | Linear |
|---|---|
| Top Housing Material | PC |
| Bottom Housing Material | Nylon (PA66) |
| Stem Material | Modified UPE |
| Spring Length | 19mm |
| Spring Type | Single Stage |
| Pre-travel | 1.8mm |
| Total Travel | 3.6mm |
| Characteristic | Long Pole (>=3.6mm) |
| Operating Force | 42gf |
| Bottom-out Force | 52gf |
| Pins | 5-Pin |
| LED Diffusor | Yes |
| Factory Lubed | Yes |
| Designed by | WJBY |

Wingtree 277 Linear Switches (10pcs)
Sale price€3,50 EUR


