

Gateron Mini i Tactile Switches (10pcs)
Tax included. Shipping calculated at checkout
A modern tactile with a clearly defined character. The bump is precise and noticeable, resulting in a direct and controlled typing feel. Sound-wise, it sits between clean and slightly crisp, offering clear feedback without excessive loudness. A great option for users looking for a responsive, modern tactile experience.
| Switch Type | Tactile |
|---|---|
| Top Housing Material | Nylon (PA) |
| Bottom Housing Material | Nylon (PA) |
| Stem Material | POM |
| Spring Length | 21.5mm |
| Spring Type | Double Stage |
| Pre-travel | 2.0mm |
| Total Travel | 3.4mm |
| Characteristic | Long Pole (>=3.6mm) |
| Operating Force | 50gf |
| Bottom-out Force | - |
| Pins | 5-Pin |
| LED Diffusor | No |
| Factory Lubed | Yes |

Gateron Mini i Tactile Switches (10pcs)
Sale price€3,30 EUR


