



HMX Aperol Linear Switches (10pcs)
Tax included. Shipping calculated at checkout
A modern HMX linear with a short 3.3 mm total travel and 1.2 mm pre-travel, giving it a direct and responsive feel. Its sound is described as clacky with a pleasant mid-tone character — present, but not simply thin or piercing. With its POM stem, PA12 top, P7 bottom, and factory lube, the keystroke remains smooth and controlled.
| Switch Type | Linear |
|---|---|
| Top Housing Material | Nylon (PA12) |
| Bottom Housing Material | P7 |
| Stem Material | POM |
| Spring Length | 22mm |
| Spring Type | Single Stage |
| Pre-travel | 1.2mm |
| Total Travel | 3.3mm |
| Characteristic | Long Pole (>=3.6mm) |
| Operating Force | 48gf |
| Bottom-out Force | 53gf |
| Pins | 5-Pin |
| LED Diffusor | Yes |
| Factory Lubed | Yes |

HMX Aperol Linear Switches (10pcs)
Sale price€3,60 EUR


