

HMX Cloud V2 Linear Switches (10pcs)
Tax included. Shipping calculated at checkout
A modern HMX linear with a clean, well-defined sound signature. The sound is clearly clacky, but controlled enough to avoid becoming unpleasantly sharp. Thanks to the LY stem and HMX’s typical manufacturing quality, the keystroke feels smooth, stable, and direct. The removable light diffuser also makes it appealing for RGB-focused builds.
| Switch Type | Linear |
|---|---|
| Top Housing Material | Nylon (PA12) |
| Bottom Housing Material | PA2 |
| Stem Material | LY |
| Spring Length | 22mm |
| Spring Type | Single Stage |
| Pre-travel | 2.0mm |
| Total Travel | 3.5mm |
| Characteristic | Long Pole (>=3.6mm) |
| Operating Force | 45gf |
| Bottom-out Force | 53gf |
| Pins | 5-Pin |
| LED Diffusor | Yes |
| Factory Lubed | Yes |

HMX Cloud V2 Linear Switches (10pcs)
Sale price€3,60 EUR


