


Keygeek B1 Linear Switches (10pcs)
Tax included. Shipping calculated at checkout
The B1 is clearly tuned for maximum clack. With a nylon bottom housing containing a high amount of fiberglass and a strengthened POM stem, it produces an extremely sharp, loud, and aggressively clear sound profile. The keystroke remains linear and direct, but acoustically much more present than many other Keygeek switches. Ideal for builds that aim to sound bright, crisp, and unapologetically bold.
| Switch Type | Linear |
|---|---|
| Top Housing Material | Nylon (PA12) |
| Bottom Housing Material | N5 |
| Stem Material | POM |
| Spring Length | M4 (Strengthened POM) |
| Spring Type | Single Stage |
| Pre-travel | 2.0mm |
| Total Travel | 3.7mm |
| Characteristic | Inbetween (3.7 - 3.9mm) |
| Operating Force | 45gf |
| Bottom-out Force | 55gf |
| Pins | 5-Pin |
| LED Diffusor | No |
| Factory Lubed | Yes |

Keygeek B1 Linear Switches (10pcs)
Sale price€3,90 EUR


