


Keygeek PA Linear Switches (10pcs)
Tax included. Shipping calculated at checkout
A linear switch for users who intentionally want a more present sound profile. Its full-nylon construction creates a clacky, slightly bassy, and condensed sound that is clearly audible without becoming thin. The keystroke remains pleasantly smooth and direct, supported by the modified top housing. A great option for builds that are allowed to sound lively, clear, and a bit louder.
| Switch Type | Linear |
|---|---|
| Top Housing Material | Nylon (PA66) |
| Bottom Housing Material | N5 |
| Stem Material | Nylon (PA66) |
| Spring Length | 21mm |
| Spring Type | Single Stage |
| Pre-travel | 2.0mm |
| Total Travel | 3.4mm |
| Characteristic | Long Pole (>=3.6mm) |
| Operating Force | 48gf |
| Bottom-out Force | 54gf |
| Pins | 5-Pin |
| LED Diffusor | No |
| Factory Lubed | Yes |

Keygeek PA Linear Switches (10pcs)
Sale price€3,70 EUR


