

Swagkeys
SW Kunzite Silent Linear Switches (10pcs)
€4,00
/
Tax included. Shipping calculated at Checkout.
In stock
A silent linear focused on reducing noise while maintaining control. The keystroke is smooth and even, with a clearly dampened sound profile. Despite the silent tuning, there is still a subtle sense of feedback, preventing the switch from feeling completely muted. Well suited for quiet, long typing sessions.
| Switch Type | Silent Linear |
|---|---|
| Top Housing Material | POK |
| Bottom Housing Material | Nylon (PA66) |
| Stem Material | POM |
| Spring Length | 18mm |
| Spring Type | Single Stage |
| Pre-travel | - |
| Total Travel | 3.8mm |
| Characteristic | Inbetween (3.7 - 3.9mm) |
| Operating Force | - |
| Bottom-out Force | 43gf |
| Pins | 5-Pin |
| LED Diffusor | Yes |
| Factory Lubed | Yes |







![PBTFans Absolute - Dye - Sub PBT Keycap Set [Preorder] - MonacoKeys](http://monacokeys.de/cdn/shop/files/pbtfans-absolute-dye-sub-pbt-keycap-set-preorder-7190188.jpg?crop=center&height=16&v=1774991250&width=20)