



Wingtree VDV Linear Switches (10pcs)
Tax included. Shipping calculated at checkout
A classic daily-driver linear with 3.7 mm travel and a 55 g bottom-out. The POM stem in PA66 housings creates a familiar and durable typing feel. Acoustically, the VDV is generally described as classic to slightly clacky, without becoming overly extreme. A solid choice for users who want a versatile linear with slightly firmer feedback.
| Switch Type | Linear |
|---|---|
| Top Housing Material | Nylon (PA66) |
| Bottom Housing Material | Nylon (PA66) |
| Stem Material | POM |
| Spring Length | 18mm |
| Spring Type | Single Stage |
| Pre-travel | 2.0mm |
| Total Travel | 3.7mm |
| Characteristic | Inbetween (3.7 - 3.9mm) |
| Operating Force | 40gf |
| Bottom-out Force | 55gf |
| Pins | 5-Pin |
| LED Diffusor | No |
| Factory Lubed | Yes |

Wingtree VDV Linear Switches (10pcs)
Sale price€3,50 EUR


